In Memoriam 9-11-2001
2004.09.11. 21:09
Az elmlt hrom vben j globlis konfliktus vette t a hideghbors fenyegetst:
a nemzetkzi terrorizmus elleni kzdelem. Az USA elleni 2001 szeptember 11-i tmadsok ta kt hbor trt ki a terrorizmus-ellenes kzdelem jegyben, szigorbbak lettek a trvnyek, talaktottk a NATO-t. Az ngyilkos terroristk pldt mutattak: az utbbi vekben szmos hasonl mernyletben gyilkoltak meg civileket. Az iszlm vilg s Amerika megtlse megosztja a Fld kzvlemnyt. Az Egyeslt llamok vilgoss tette, hogy a szvetsg nlkl is tud hborzni.
A terrorizmus elleni kzdelem hrom ve vlt a legfontosabb biztonsgi kihvss. Ahogy a jaltai egyezmny az elz vilgrend emblmjv vlt, gy a mostani rendszernek a World Trade Center ppen hrom vvel ezeltti lerombolsa a szimbluma. A terroristk s a nyugati kapitalista rendszer kzdelme megvltoztatta a nagy nemzetkzi szembenllsrl szl eddigi vlekedst: ezttal nem ers katonai tmbk s nagyhatalmak szvetsgi rendszerei feszlnek egymsnak, hanem civilekre vadsz titkos trsasgok fenyegetik az egyetlen nagyhatalmat. A helyzet csak annyiban hasonlt a hideghborra, hogy itt is ideolgiai ellentt hzdik a httrben, minden ms azonban teljesen megvltozott. A 2001 szeptember 11-n eltrtett ngy replgp tragdija megszntette a hideghbor utni nemzetkzi biztonsgrzetet, s a fenyegetettsg jra beplt a nyugati kzvlemny tudatba.
Az j ellensgeskedst a hivatalos szakzsargon aszimmetrikus kihvsnak nevezi. Ez azt jelenti, hogy az egyik oldalon hagyomnyos nagyhatalmi rendszerek (kormnyok, hadseregek) llnak, mg velk szemben titokban mkd csoportok, melyek nem a hagyomnyos katonai clpontok, hanem civilek ellen kszldnek. A terrorizmus eddig sem volt ismeretlen jelensg, a nyugati vilgban, azonban korbban a veszly csupn nhny, jl krlhatrolhat terletre korltozdott. gy harcolt pldul az IRA a brit kormny, az ETA a spanyol s francia kormnyok, a RAF pedig a nmet kormny ellen. A terrorszervezetek kztt korbban is ltezett kapcsolat, napjainkra azonban tlthatatlan, kusza szervezdsek jttek ltre, amelyek egymst tmogatva a vilg brmely pontjn lecsaphatnak. A cl a Nyugat elrettentse: minden esetben minl nagyobb vrvesztesget okozni s pnikban tartani az embereket.
Szeptember 11-n ngy replgpet trtettek el az Oszama bin laden alaptotta al-Kaida terrorhlzat emberei. Kett a New York-i World Trade Center ikertornyaiba replt, egyet a washingtoni hadgyminisztrium pletbe (Pentagon) vezettek, egy pedig titokzatos krlmnyek kztt lezuhant (vagy lelttk). Korbban is voltak terrortmadsok amerikai clpontok ellen, de az USA terletn tbb ezer civil ldozattal jr tmads nem trtnt korbban.
Az USA ezt kvet afganisztni hborja kzvetlenl, az iraki pedig kzvetve sszefgg a 2001-es tmadssal. Vilgszerte aktivizldtak a titkosszolglatok: csak az amerikai mernyletek kapcsn letartztatsok sorozata kezddtt Nmetorszgtl Olaszorszgig, Anglitl Pakisztnig, Szad-Arbitl Spanyolorszgig szerte a vilgban. Szinte minden orszgban megszigortottk a biztonsgi ellenrzseket, az USA pedig a nagy vitt kivlt Patriot Act nev trvnnyel korltozza a polgrok szabadsgjogait. Az jonnan fellltott belbiztonsgi minisztrium hatalmas kltsgvetssel kezdte meg mkdst. 2001 szeptembere ta nem trtnt jabb terrorakci az USA-ban, de sok helytt a vilgon jra s jra lecsaptak az ngyilkos mernylk.
A hborkra a terror jabb hullma volt a vlasz a tloldalrl. Szlssges iszlm csoportok egyms utn kvettek el szzak hallt okoz mernyleteket az indonziai Balin, a marokki Casablancban, a trk Isztambulban, a spanyol Madridban, a szadi Hobarban, hogy csak a legvresebb tmadsokat soroljuk. A tmadsokat ritkn ksrtk egyrtelm kvetelsek: a cl, hogy megbntessk a nyugati kormnyokat, s elzzk ket a Kzel-Keletrl.
|